به گزارش خبرنگار مهر، سیدمهدی امینی پیش از ظهر چهارشنبه در حاشیه ششمین کنفرانس بین المللی کنترل، ابزار دقیق و اتوماسیون، اظهار داشت: توسعه پایدار نیازمند حرکت در مسیر انقلاب صنعتی است و رسیدن به انقلاب صنعتی نیز نیازمند ارتباط حوزه صنعت و دانشگاه است. وی افزود: متاسفانه امروز رتبه ایران در شاخص های کلی […]به گزارش خبرنگار مهر، سیدمهدی امینی پیش از ظهر چهارشنبه در حاشیه ششمین کنفرانس بین المللی کنترل، ابزار دقیق و اتوماسیون، اظهار داشت: توسعه پایدار نیازمند حرکت در مسیر انقلاب صنعتی است و رسیدن به انقلاب صنعتی نیز نیازمند ارتباط حوزه صنعت و دانشگاه است.

وی افزود: متاسفانه امروز رتبه ایران در شاخص های کلی انقلاب صنعتی جهان دارای جایگاه مناسبی نیست و ما اکنون در بین ۱۴۰ کشور دنیا در رتبه ۸۹ قرار داریم.

مشاور معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: علیرغم اینکه ایران بعد از امریکا جایگاه دوم تولید فارغ التحصیلان علوم پایه و مهندسی را دارد اما نفوذ دانش ما در حوزه های مختلف از میان ۱۳۶ کشور دنیا در جایگاه ۱۱۹ قرار دارد که این نشان می دهد ما به درستی نتوانسته ایم از دانش فارغ التحصیلان خود استفاده کنیم.

امینی یادآور شد: امروزه یکی از مهمترین چالش های اساسی کشور در راه رسیدن به انقلاب صنعتی چهارم عدم برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت است و در کنار آن نتوانسته ایم پژوهش های انجام شده در کشور را نیز به سمت پژوهش های صنعت محور سوق دهیم.

وی بیان کرد: در تمام کشورهای پیشرفته دنیا بیشترین هزینه ها در حوزه تحقیق و پژوهش صرف می شود اما در کشور ما تنها سه درصد اعتبارات صرف این حوزه می شود که آن هم به درستی در مسیر خود هزینه نمی شود.

معاون اجرایی دانشکده صنایع و معادن ایران در ادامه با بیان اینکه دانشگاه های ما باید به دانشگاه های کارآفرین و مسئولیت پذیر تبدیل شوند، گفت: امروز باید دانشگاه های کشور را در مسیر دانشگاه های نسل چهارم جهان قرار دهیم و در زمینه آموزش مهندسی سیستم، سیستم های نوین گام برداریم.

امینی اظهار داشت: آموزش هایی که امروز در دانشگاه های کشور ارائه می شود متاسفانه در راستای آموزش های روز دنیا نیست و با این گونه حرکت کردن نمی توان تحولی در مسیر رسیدن به دانشگاه های نسل چهارم جهان ایجاد کرد.

وی افزود: تا کنون چهار انقلاب صنعتی در جهان اتفاق افتاده که توانسته جهش های اقتصادی بزرگی را برای برخی کشورهای دنیا به راه بیاندازد که ما در این مسیر بازمانده ایم و باید سرعت خود را برای رسیدن به دانش دنیا بیشتر کنیم.

معاون اجرایی دانشکده صنایع و معادن ایران ادامه داد: امروز انقلاب چهارم صنعتی بیشترین هدف خود را بر روی تولید هوش مصنوعی گذاشته و ممکن است در سال های نه چندان دور آینده دیگر حتی به شغل های مهمی مانند پزشک و وکیل نیاز نداشته باشیم.

امینی به حوزه های فعال و اساسی در انقلاب صنعتی چهارم و تلفیق تکنولوژی ها اشاره کرد و یادآور شد: اینترنت اشیا، پرینترهای سه بعدی، کشاورزی هوشمند، کارخانه های هوشمند، شهر هوشمند، تولید هوشمند و ساختمان های هوشمند مهمترین این حوزه ها می تواند باشد که دستیابی به آنها دور از تصور نمی تواند باشد.

وی بیان کرد: با رسیدن به این دستاوردها ممکن است تحولاتی در حوزه های مختلف مانند حذف ترددهای بین شهری، توسعه کشاورزی بدون خاک و صنعتی با کمترین بهره وری از آب و یا استفاده از خودروهای بدون راننده و هوشمند در آینده را شاهد باشیم.

گفتنی است ششمین کنفرانس بین المللی کنترل، ابزار دقیق و اتوماسیون پیش از ظهر امروز با حضور پروفسور فرانک الگوور استاد دانشگاه اشتوتگارت و لئون اورباس استاد دانشگاه تکنولوژی درستن آلمان آغاز شد و پس از برگزاری پنل های تخصصی و ارائه مقالات پذیرفته شده در این همایش فردا به کار خود پایان می دهد.


منبع خبرکزاری مهر