رضا جعفرپور در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص جزئیات و روند برگزاری این کنگره در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ۷ مهرماه که مصادف با روز بزرگداشت عارف بزرگ شمس تبریزی است، افزود: توجه به جایگاه عرفان اسلامی و شناساندن و تبیین اندیشه‌های شمس و مولانا و همچنین شناساندن وجود مزار شمس […]رضا جعفرپور در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص جزئیات و روند برگزاری این کنگره در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ۷ مهرماه که مصادف با روز بزرگداشت عارف بزرگ شمس تبریزی است، افزود: توجه به جایگاه عرفان اسلامی و شناساندن و تبیین اندیشه‌های شمس و مولانا و همچنین شناساندن وجود مزار شمس در خوی، از اهداف اصلی برگزاری کنگره‌های علمی و جشنواره‌های سالانه شمس تبریزی است.

وی با اشاره به اینکه این کنگره، با سخنرانی اساتید مطرح دانشگاه حوزه عرفان و شمس و مولاناشناسان خارجی و داخلی در این شهرستان برگزار می‌شود، ادامه داد: به دلیل بیماری کووید ۱۹ و با توجه به مصوبات ستاد کرونا، کنگره علمی امسال با حضور تعداد کمی از مهمانان در یک نوبت صبح در روز هفت مهرماه انجام می‌گیرد.

جعفرپور افزود: در روزهای ۸ تا ۹ مهرماه نیز ادامه این کنگره مهم و فرهنگی به صورت مجازی و در بستر ” وبینار” متعلق به نمایندگی سازمان یونسکو در ایران، ادامه خواهد یافت.

سرپرست تولیت شمس تبریزی به سخنرانی اساتید شمس‌شناس و مولوی‌پژوه داخلی و خارجی در قالب مجازی این کنگره اشاره کرد و گفت: اعضای هیئت علمی این کنگره و برگزیدگان مقالات علمی در این وبینار سخنرانی مجازی می‌کنند.

وی با اعلام اینکه تاکنون ۵۶ مقاله و متن سخنرانی علمی و پژوهشی به دبیرخانه علمی کنگره ارسال شده است، اضافه کرد: آماده سازی نسخه دیجیتال و چاپ کتاب‌های مجموعه مقالات همایشهای سال ۹۸و ۹۷ در ۵ جلد، کتاب دو سالانه جشنواره شمس و مولانا و تولید بسته‌های چند رسانه‌ای و پخش زنده برنامه شبهای شمس را در بستر فضای مجازی از مهمترین برنامه‌های این مؤسسه درسال جاری است.

شمس تبریزی از مشاهیر برجسته عرفان است و آرامگاه وی در خوی که طی اعصار و قرون به فراموشی سپرده شده و گرد غربت برآن نشسته بود، اینک به کانون عرفا و ادبا تبدیل شده است.

شمس‌الدین محمد تبریزی از جمله عرفای بزرگ و حکمای نامدار و شوریده‌ای است که تأثیر شگفت و شگرفش در تاریخ حکمت و عرفان اسلامی، با ظهور بی‌بدیل مردی از تبار عاشقان و عارفان یعنی مولانا محمد جلال الدین مولوی آشکار و اظهار می‌شود که مولانا خود از ملاقات او حیران و خیالی از خیالات او می‌داند.

برج شمس تبریزی روی مزاری منسوب به شمس تبریزی در دوره صفویان در شهر خوی ساخته شد، این بنا در محلهٔ امامزاده سید بهلول در شمال غربی شهر خوی در آذربایجان غربی واقع است.


منبع: خبرکزاری مهر