دوشنبه , ژانویه 17 2022
خانه / آخرین اخبار / برگزاری آخرین جلسه توجیهی خادمیاران رضوی شهرستان ری

برگزاری آخرین جلسه توجیهی خادمیاران رضوی شهرستان ری

به گزارش پیام کنفرانس؛ آخرین جلسه توجیهی و آموزشی برای خادمیاران رضوی شهرستان ری امروز، جمعه 24 دی ماه در محل دفتر آستان قدس رضوی این منطقه برگزار شد.

عسگری مسئول خادمیاری شهرستان ری در این جلسه ضمن خوشامدگویی به خادمیاران گفت: خادم شدن در بارگاه و صحن و سرای امام رضا(علیه السلام) آرزوی خیلی هاست، بسیاری از مردم دوست دارند به هر طریق ممکن در این بارگاه خدمت کنند و اکنون شما توفیق خدمتگزاری در این بارگاه ملکوتی نصیب تان شده است.

عسگری در ادامه به توضیح شرح وظایف، روند عملیات ثبت فعالیت خادمیاران، نحوه تکمیل فرم خادمیاری، مراحل گزینش و چگونگی انتخاب شیفت در حرم مطهر پرداخت.

مسئول خادمیاری شهرستان ری با بیان اینکه خادمیاری بسیج دوم کشور نام گرفته است، افزود: فلسفه خادمیاری در سراسر کشور توجه به این اصل است که خدمت به هشتمین امام شیعیان حضرت رضا (علیه‌السلام) محدود به محدوده حرم و شهر مشهد نشود و افرادی که علاقه‌مند به خدمت به امام مهربانی‌ها هستند بتوانند در شهر، محل کار و زندگی خودشان، با وقت گذاری در راستای رفع محرومیت‌زدایی، کارهای عام‌المنفعه و خدمات مشابه، خدمتی شایسته به نیت ثامن‌الحجج (علیه‌السلام) به مردم ارائه دهند.

وی ادامه داد: خادمیاران برای تشرف به جرگه خادمان علی ابن موسی الرضا(ع) ابتدا باید دوره اولیه خدمت به مستمندان و محرومان را در محل زندگی خود گذرانده باشند و در ادامه با عبور از مرحله گزینش و مصاحبه حضوری، سامانه خدمت (پنل کاربری خادمیاری) آنها باز می شود و توفیق حضور و خدمت در حرم مطهر نصیبشان می شود.

عسگری تاکید کرد: سامانه نوبت دهی کشیک حرم بعد از انجام مراحل گزینش قابل دسترسی است.

مسئول خادمیاری شهرستان ری در رابطه با گذراندن خدمت در محل زندگی گفت: خادمیاران موظفند بنا به تخصص و علاقمندی خود در حوزه های مختلف، حداقل 24 ساعت در ماه به عنوان خادم امام رضا (ع) در محلی که دفتر آستان قدس منطقه خود برای خدمت آنان در نظر گرفته است، فعالیت داشته باشند.

وی ادامه داد: خادمیارانی که به دلایلی نمی توانند خدمت حضوری داشته باشند، می توانند از راه های دیگری از جمله کمک مالی برای اعزام زائر اولی ها به مشهد مقدس، تهیه و توزیع غذای نذری و … فعالیت خود را ثبت کنند.

مسئول خادمیاری شهرستان ری تصریح کرد: خادمیاران بایستی با مراجعه به سامانه خادمیاران رضوی به آدرس https://khademyar.razavi.ir/ عرصه‌های خدمتی خود را مشخص و گزارش فعالیت خود را ثبت نمایند تا توسط مسئولین مربوطه فعالیت آنها ثبت شود.

عسگری گفت: بعد از تایید خادمیار در گزینش و باز شدن پنل کاربری، خادمیاران برای شرکت در آزمون «حرم شناسی»، باید کتاب «در این قطعه از بهشت» را مطالعه کرده و دوره آموزش حرم شناسی در حرم مطهر را گذرانده باشند.

مسئول خادمیاری شهرستان ری افزود: خادمیارانی که نمره 70 به بالا در آزمون «حرم شناسی» را کسب کنند، به مرکز دریافت «لباس حرم» معرفی می شوند و می توانند با انتخاب شیفت از سامانه خادمیاری، اولین حضور معنوی خود را در حرم مطهر تجربه کنند، خادمیاران می توانند سالانه 12 شیفت در حرم مطهر خدمت کنند.

وی در رابطه با ساعات و شرایط حضور در حرم توضیح داد: هر شیفت خادمیاران 12 ساعت است، شیفت کاری آقایان از ساعت 6 صبح تا 6 عصر و بالعکس و شیفت کاری خانم ها از ساعت 8 صبح تا 8 عصر و بالعکس. آقایان کارهای مربوط به ویلچر و کتب و اموال و خانم ها کارهای مربوط به انتظامات درب های ورودی و خروجی حرم را برعهده دارند.

عسگری تاکید کرد: خادمیاران توجه داشته باشند که لباس خدمت شان را فقط در محل خدمت و زمان خدمت بپوشند.

مسئول خادمیاری شهرستان ری تصریح کرد: آستان قدس رضوی تاکید کرده است که خادمیاران تا آخر دی ماه فرصت دارند در دوره های آموزشی شرکت کنند و تا آخر امسال مراحل گزینش آنها نهایی شود و به تعبیری در گردونه خدمت قرار بگیرند، در غیر این صورت آستان به صورت اتوماتیک ثبت نام خادمیاران با کدهای غیرفعال را از سامانه خادمیاری حذف خواهد کرد و این افراد امکان شرکت در دوره های بعد را نخواهند داشت.

عسگری با اشاره به طرح یاوران رضوی گفت: از 28 اردیبهشت 1398دیگر امکان عضویت جدید در سامانه خادمیاری وجود ندارد، طرح یاوران رضوی در نظام نامه جدید ساماندهی شده و افراد و مجموعه های علاقه مند به خدمت امام هشتم علیه السلام تحت عنوان یاوران رضوی پس از گذراندن دوره‌ های آموزشی کوتاه مدت با هماهنگی کانون های خدمت رضوی در سطح استان خود فعالیت می کنند و در صورتی که عملکرد مطلوبی داشته باشند، افتخار خدمت به عنوان خادمیار حرم مطهر رضوی را کسب خواهند کرد.

منبع؛ آستان نیوز

درباره‌ی sara piraneh

sara piraneh

حتما ببینید

مراتب ثبت ملی ۱۲ اثر فرهنگی‌تاریخی به استاندار آذربایجان شرقی ابلاغ شد

به گزارش پیام کنفرانس؛ وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نامه‌های جداگانه به استاندار آذربایجان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *