سرویس اجتماعی– روز ولنتاین، روز عشق در ۱۴ فوریه( ۲۵/۲۶ بهمن ماه) در بیشتر نقاط دنیا جشن گرفته و گل، شکلات و هدیه بین افراد رد و بدل می‌شود. ولی پایه این روز و این سنت به کجا برمی‌گردد؟ در این مقاله به معنی و ریشه روز عشق می‌پردازیم.

افسانه ولنتاین

امروزه هم افسانه ولنتاین پر از رمز و راز باقی مانده است. این را می‌دانیم که از دیر زمان ماه فوریه به نام ماه عشق شناخته می‌شود و همچنین روز ولنتاین، نشانه‌هایی از هر دو سنت مسیحی و رم باستان را در بردارد. اکنون این پرسش به میان می‌آید که واقعا ولنتاین مقدس که بود؟

کلیسای کاتولیک دست‌کم سه نام ولنتاین یا ولنتینوس را به رسمیت می‌شناسد. یک افسانه نشان از این دارد که ولنتاین کشیشی بود که در قرن سوم در رم خدمت می‌کرد. زمانی‌که امپراطور کلودیوس گوتیکوس به این باور رسید که مرد مجرد سرباز بهتری نسبت به مرد متاهل است، ازدواج را برای مردهای جوان غیرقانونی اعلام کرد.

ولنتاین که به ناعادلانه بودن این فرمان آگاه بود، از حکم امپراطور سرپیچی کرد و همچنان مراسم ازدواج را در خفا برای عاشق‌های جوان اجرا می‌کرد. وقتی که راز ولنتاین فاش شد، امپراطور وی را به مرگ محکوم کرد.

برخی نیز بر این باورند که این روز به خاطر ولنتاین مقدس، یک اسقف از ترنی (یک شهر باستانی در ایتالیا) نام‌گذاری شده است که او نیز به دستور امپراطور کلودیوس گوتیکوس بیرون از رم به مرگ محکوم شد.

داستان‌های دیگر به این موضوع اشاره دارند که ولنتاین زمانی‌کشته شد که در تلاش بود تا مسیحی‌هایی را که در زندان‌های خوفناک رم شکنجه می‌شدند، فراری دهد.

بر اساس افسانه‌ای دیگر یک زندانی به نام ولنتاین عاشق دختری جوان می‌شود که در زمان دربند بودن به دیدار او می‌آمد. گمان می‌رود که شاید او دختر زندان‌بان بوده است. ولنتاین پیش از مرگ نامه‌ای با نام “از طرف ولنتاین تو” برای دختر جوان می‌فرستد. این بیان اکنون نیز در روز ولنتاین برای ابراز عشق استفاده می‌شود.

حقیقت ولنتاین در میان این داستان‌ها مبهم مانده است. با این وجود همه این روایت‌ها به این اشاره دارد که ولنتاین انسانی دلسوز، حماسی و مهم‌تر از همه یک شخصیت عاشق پیشه بود.

در قرون وسطی به سبب این آوازه، ولنتاین یکی از محبوب‌ترین قدیس‌ها در انگلیس و فرانسه شناخته شد.

ولنتاین، جشنی در فوریه

با وجود تمامی این روایت‌ها هنوز عده‌ای عقیده دارند که کلیسا این روز را از جشن پاگانی الهام گرفته است. در زمان رم باستان این روز را در ۱۵ فوریه جشن می‌گرفتند. راهب‌ها در این روز در غاری گرد می‌آمدند که باور داشتند دو نوزاد رموس و رمولوس، برادرانی که بنیان‌گذار رم بوده‌اند، در آن‌جا نگهداری شده‌اند.  یک بز را برای باروری و یک سگ را برای تطهیر قربانی می‌کردند.

به موجب این روایت زنهای جوان شهر نام خود را بر روی کوزه‌ای بزرگ حک و مردان مجرد درمیان نامهای حک شده همسر آینده خود را انتخاب می‌کردند.

ولنتاین روز عشق

کمی پس از این که پاپ ژلازیوس یکم، چهاردهم فوریه را روز ولنتاین مقدس نام‌گذاری کرد، نام این روز با عشق پیوند خورد. قدیمی‌ترین نوشته به جا مانده از روز ولنتاین، شعری است که شارل، دوک اورلئان در زمانی که پس از نبرد آزینکورت در برج لندن زندانی بود برای همسرش فرستاد. در اواسط قرن هیجدهم دوستان و عشاق از هر طبقه‌ای یادگاری کوچک یا نوشته‌ای برگرفته از مهر را بین هم رد و بدل می‌کردند. از اوایل قرن بیستم کارت‌های چاپ شده جای نامه‌ها را گرفتند. این روز کمی بعدتر در همه دنیا فراگیر شد و به عنوان سنت روز عشق بر جا ماند.

انتهای پیام/ منبع: ارتباط امروز، همه گل دریاپیما

assadi

By assadi

One thought on “سیر تاریخی روز ولنتاین”
  1. سلام. کلا داستان‌های نادرستی است .فقط،چند نکته را می‌گویم. اولا روز عشق نیست روز محبت است محبت بی شائبه به همه کس .دوم ولنتاین یک راهبه بوده نه کشیش .وآدم خیری بوده و کمک می‌کرد بخصوص بکسانی که بدلایلی مشکل بهم رسیدن داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *