تولید برنامه‌های‌ تلویزیونی سرمایه گذاری بر روی کالای فرهنگی است؛ برنامه‌های تلویزیونی سالها قابل تماشا و مورد مطالبه نسل های آینده نیز هستند. محتوای تلویزیون، زبان جهانی است و باید جهانی باشد، درغیر این صورت پیام آن منزوی و غیرقابل تعامل خواهد بود.

تولید برنامه‌های تلویزیونی هزینه‌ زیادی دارد و در روند تولید آنها، شمار مخاطبان، میزان تعامل، ارتباطات جهانی و تعداد بازپخش‌های برنامه باید سنجیده شود. برخلاف تجارت، صنعت تلویزیون بازگشت مستقیم سرمایه ندارد و معیارهای ارزیابی بازگشت سرمایه آن تعامل، آموزش و خدمت فرهنگی است.

برنامه‌ها، شیوه‌ اجرای آنها و ابعاد هنری که از سوی برنامه‌سازان تلویزیون در نظر گرفته می‌شود، در واقع بیانگر مجموعه‌ای از گرایش‌های ایدئولوژیک شبکه‌های  تلویزیونی است که در برخی کشورها از سوی طبقه حاکم برای رسانه‌های ارتباط جمعی تعیین می شود.

در افغانستان، رهبران مذهبی، احزاب سیاسی و سرمایه‌داران بر محتوای شبکه‌های تلویزیونی تسلط دارند که بیشتر به پولشویی و افزایش سرمایه‌های شان فکر می‌کنند تا نزدیک کردن افکار جمعی و ترویج فرهنگ جهانی بشری. در تحقیقی که در آوریل سال ۲۰۲۲ از سوی آکادمی دویچه وله منتشر شده‌است، نشان می‌دهد که ۱۳۲ شبکه تلویزیونی در افغانستان فعالیت داشته‌اند، اما از بعد از به‌قدرت رسیدن طالبان در اوت ۲۰۲۱، تنها ۸۱ شبکه کار خود را ادامه داده‌اند.

محبوبیت تلویزیون به عنوان منبع اخبار، اطلاعات و سرگرمی در بین مردم افغانستان زیاد است. جوانان علاقه مند به تماشای برنامه های سرگرمی اند و قشر کم سواد جامعه ترجیح می‌دهند تلویزیون تماشا کنند، چون ماهیت تصویری تلویزیون برایشان به‌سادگی قابل درک است.

تلویزیون‌های افغانستان باید در بستر اجتماعات محلی رشد نمایند و ارزشها، آرزوها،  نمادها و معیارهای فرهنگی و اقتصادی مردم را مدنظر داشته باشند. بخش تولیدی تلویزیون نیاز به دانش، تجربه، تخصص، علاقه و امنیت دارد. مدیران تلویزیون‌ها می‌توانند بر بخش‌های مختلف رسانه‌ خود سرمایه‌گذاری کنند. سرمایه‌گذاری‌ باید به ارتقای کیفیت محتوا، جذب مخاطبان بیشتر، سازماندهی افکار عمومی، افزایش درآمد و تقویت جایگاه شبکه کمک ‌کند. از نظر نویسنده، بخش‌هایی که برای رسانه‌های افغانی و مخاطبان افغانی حائز اهمیت است و ارزش سرمایه گذاری دارد، اینهاست:

تولید برنامه‌‌‌های ارزشمند

تولید برنامه تلویزیونی پرهزینه است اما بسیار مهم است. شبکه‌های افغان در ۲۴ ساعت حدود ۷ ساعت سریال پخش و ۷ ساعت دیگر هم بازپخش می کنند. در حالی‌که درصد زیادی از مردم افغانستان سواد کافی ندارند، این برنامه ها می‌تواند به ترویج دانش، آگاهی‌زایی، و ارتقای فرهنگ و ارزش‌های مثبت در جامعه کمک کند. تولید برنامه‌ در موضوعات مختلف مانند آموزش زبان‌های محلی، گردشگری، هنر،‌ موسیقی و ارزش های محلی می‌تواند به ترویج دانش و گردش اطلاعات در‌ ‌جامعه کمک کند. برنامه ‌های فرهنگی، هنری و موسیقی که درباره هویت ملی آگاهی‌رسانی می‌نمایند نباید به علت کمبود امکانات مالی از چرخه‌ تولید حذف شوند.

فنآوری و تجهیزات

سرمایه‌گذاری درفن‌آوری‌های پیشرفته و تجهیزات کارآمد می‌تواند به بهبود کیفیت تولید برنامه‌ها، پوشش گسترده‌تر و بهتر برنامه‌ها و افزایش کارآیی تولید کمک کند. شبکه‌های افغان باید در قسمت ارتقای فرکانس‌های آنالوگ به دیجیتال سرعت عمل داشته باشند. به‌کارگیری استودیوهای مجازی، نورپردازی، دکوراسیون دیجیتالی، دوربین‌های نسل جدید و استفاده از جلوه‌های ویژه در برنامه ها خیلی بااهمیت است. فرصت‌ها و قابلیت‌هایی که عصر دیجیتال برای رسانه‌ها ایجاد می‌کند، بی‌انتهاست، اما خلاقیت و استعداد می‌خواهد. استفاده از دکور جذاب و گرافیک زیبا، به معنای احترام گذاشتن به مخاطب است.

بخش خبری

توسعه بخش خبری با استخدام خبرنگاران فعال، تجهیزات مناسب و توانایی پوشش گسترده‌تر رویدادها می‌تواند تأثیرگذاری رسانه را در جامعه تقویت نماید. تولید برنامه‌های خبری با تمرکز بر رویدادها، تحولات، و موضوعات کلیدی افغانستان به‌عنوان یک کشور دارای اهمیت جغرافیایی و سیاسی می‌تواند ایده‌آل باشد. از ظرفیت خبرنگاران محلی و بین‌المللی برای جمع‌آوری اخبار و گزارش‌ها باید استفاده شود تا برنامه‌های خبری دقیق و موثقی به مخاطبان ارائه شود.

برنامه‌های زنده

برگزاری برنامه‌های زنده مثل گفت و گو و پوشش خبری زنده رویدادها و کنسرت‌ها می‌تواند به جذب مخاطبان زیاد و افزایش تعامل آنها با رسانه کمک کند. تولید برنامه‌های مستند در مورد تاریخ، فرهنگ، سنت‌ و مسائل اجتماعی افغانستان می‌تواند اطلاعات عمیق‌تری به مخاطب بدهد. برنامه‌های تحلیلی و گفت و گو با حضور کارشناسان می‌تواند به مخاطبان در شناخت وضعیت جامعه‌‌شان کمک کند.

شبکه‌های اجتماعی

انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی تعامل بسیار خوبی بین مخاطب و شبکه برقرار می‌کند. پخش برنامه‌های زنده از شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌ و کانال یوتیوب، مردم و شبکه را به هم نزدیکتر می‌کند. همچنین، مخاطبان شهرنشین و روستا نشین می‌توانند علاقه خود را از این راه‌ها همرسانی کنند.

*عکس تزیینی است.

انتهای پیام/ منبع: ارتباط امروز به نقل از  شبکه بین المللی خبرنگاران

editor

By editor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *