سید علی سقائیان، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با بیان این‌که ایروان و باکو در هر اقدامی حقوق مردم را در نظر گرفته و رعایت کنند، گفت:‌ هر اندازه در کنار مرزهای ما آرامش برقرار باشد، برای توسعه و تقویت روابط تجاری، اقتصادی و انرژی هم برای ما و هم برای کشورهای منطقه و قفقاز جنوبی حائز اهمیت است، در کنار این حقوق مردم هم باید در نظر گرفته شوند.

به گزارش ارتباط امروز به نقل از ایسنا، این دیپلمات پیشین کشورمان با تاکید بر این که ایران موافق صلح است، خاطرنشان کرد: هر اندازه در کنار مرزهای ما آرامش برقرار باشد، برای توسعه و تقویت روابط تجاری، اقتصادی و انرژی هم برای ما و هم برای کشورهای منطقه و قفقاز جنوبی حائز اهمیت است، در کنار این حقوق مردم هم باید در نظر گرفته شوند.

سقائیان همچنین اظهار کرد:‌ دسترسی به دریای خزر،‌ ایجاد محدودیت برای کشورهایی که در شرق هستند اعم از روسیه، چین،‌ هند و ارمنستان از جمله دیدگاه‌های آمریکا در مسائل مربوط به این منطقه و گسترش ناتو است، لذا این نوع دیدگاه مثبت نیست. بحث اساسی مردم هستند اعم از دیاسپورا، مراجع مهمی ارمنی از جمله کلیسای جامع اچمیادزین و کلیسای کلیک در لبنان و همچنین در تهران که در تصمیم‌گیری‌ها تاثیرگذار هستند.

وی یادآور شد:‌ در این مساله هنوز جمهوری اسلامی ایران مواضع رسمی خود را اعلام نکرده و همان طور که رهبری در دیداری که با اردوغان و پوتین اعلام کردند تغییرات مرزهای ژئوپلیتیکی قابل پذیرش نیست و در مذاکرات نیز این موضوع اثر خود را می‌گذارد، امیدواریم توافق یک طرفه نباشد و به نفع مردم دو کشور اقدام شود.

در روزهای اخیر نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد که ایروان و باکو بر سر به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی به توافق رسیده‌اند. همزمان الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان نیز با بیان اینکه باکو هیچ ادعای ارضی علیه ارمنستان ندارد، گفت: با توجه به اینکه ارمنستان قره باغ را به عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت شناخته است، در حال حاضر فرصتی برای دستیابی دو کشور به توافق صلح وجود دارد.

انتهای پیام/

editor

By editor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *