پرویز مشرف ۷۹ ساله که به دلیل بیماری در بیمارستان آمریکایی دوبی بستری بود، امروز یکشنبه 5 فوریه 2023 در بیمارستانی دوبی درگذشت.

وی در سال ۲۰۱۸ در امارات متحده عربی به بیماری نادر و غیرقابل درمان آمیلوئیدوز مبتلا شد. آمیلوئیدوز یک بیماری نادر است که زمانی رخ می‌دهد که پروتئین غیرطبیعی در اندام ها انباشته شده و در عملکرد طبیعی اختلال ایجاد کند. ژنرال مشرف در مارس ۲۰۱۶ به بهانه مداوا به دوبی رفته بود.

پرویز مشرف درگذشت

پرویز مشرف درگذشت

پرویز مشرف درگذشت

پرویز مشرف درگذشت

پرویز مشرف درگذشت

پرویز مشرف درگذشت

او در سال 2004 درپی پرونده ترور بی نظیر بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان و پرونده قتل روحانی مسجد سرخ، فراری اعلام شد. مشرف که از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸ بر پاکستان حکومت می کرد، در سال ۲۰۱۹ به دلیل تعلیق قانون اساسی به خیانت بزرگ متهم و به اعدام محکوم شد. حکم اعدام او بعداً به حالت تعلیق درآمد.

پرویز مشرف درگذشت

پرویز مشرف درگذشت

پرویز مشرف در ۱۱ اوت ۱۹۴۳ در دهلی‌نو هند به دنیا آمد. او که در سال ۱۹۹۹ با یک کودتا قدرت را در پاکستان به دست گرفت، از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ به عنوان رئیس‌جمهور پاکستان فعالیت کرد. وی در سال ۱۹۴۷، زمانی که پاکستان از هند جدا شد، با خانواده‌اش از دهلی‌نو به کراچی نقل مکان کرد. او پسر یک دیپلمات حرفه‌ای بود و طی سال‌های ۱۹۴۹–۱۹۵۶ در ترکیه زندگی می‌کرد.

او در سال ۱۹۶۴ به ارتش پیوست، از دانشکده فرماندهی و ستاد ارتش در کویته فارغ التحصیل شد و در کالج سلطنتی مطالعات دفاعی لندن شرکت کرد. او تعدادی انتصاب در واحدهای توپخانه، پیاده نظام و کماندویی داشت و همچنین در دانشکده ستاد در کویته و در جناح جنگ دانشکده دفاع ملی تدریس کرد. ارتشبد مشرف در جنگ‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۷۱ پاکستان با هند شرکت کرد. نخست‌ وزیر نواز شریف در اکتبر ۱۹۹۸ او را به ریاست نیروهای مسلح منصوب کرد.

انتهای پیام/

editor

By editor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *