به گزارش بلومبرگ، دو شرکت هواپیمایی عربستان سعودی روز سه‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ خبر دادند که حداقل ۷۸ فروند هواپیمای مسافربری به شرکت آمریکایی بوئینگ سفارش خواهند داد و این قرارداد گزینه خرید ۴۳ فروند هواپیمای دیگر را شامل می‌شود. ارزش این قرارداد با احتساب قیمت رسمی هر یک از هواپیماها و در صورت خریداری ۱۲۱ فروند، حدود ۳۷ میلیارد دلار خواهد بود و برای شرکت آمریکایی بوئینگ درآمد کلانی به‌شمار می‌رود.

این هواپیماهای مسافربری مدل «بوئینگ ۷۸۷- اس» و از سوی خطوط هوایی دولتی عربستان سعودی «سعودیه» و یک شرکت جدید به نام «ریاض ایر» خریداری خواهد شد که مقامات عربستان سعودی خبر تاسیس آن را چند روز پیش اعلام کردند. تونی داگلاس، مدیرعامل «ریاض ایر»، در مصاحبه‌ای با رسانه‌های آمریکایی گفت: «طرح‌های عربستان سعودی بسیار بلندپروازانه است. این اولین سفارش ما برای خرید هوایپماست و در آینده تعداد بیشتری سفارش خواهیم داد».

دیوید کالهون، مدیرعامل شرکت بوئینگ، که برای اعلام این خبر به ریاض سفر کرده است گفت: «از نظر ما فروش هواپیماهای پهناور به شرکت‌های هواپیمایی خاورمیانه بسیار مهم است و خوشحالیم که شرکت ما این قرارداد را برد». این قرارداد برای ادامه تولید مدل «بوئینگ ۷۸۷- اس» که به‌دلیل دو سانحه مرگبار و بروز مجدد نقض فنی حدود دو سال زمین‌گیر شده بود عامل مهمی خواهد بود.

گفتنی است در پی اعلام خبر این معامله بهای سهام شرکت بوئینگ چهار درصد افزایش یافت.

انتهای پیام/

editor

By editor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *